strona głównapersonelgalerialeczenie dzieciofertakontakt
leczenie dzieci

Leczenie dzieci

klub
małego
pacjenta
kolorowe
plomby
oglądanie
bajek
pierwsza
wizyta
w gabinecie
higiena
zębów
mlecznych
profilaktyka
higiena zębów mlecznych

[poprzednia strona]
Jeśli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny jamy ustnej, w wieku 3-5 lat nie powinno być problemów z zachęcaniem go do szczotkowania zębów. Motywację zwiększy także uświadomienie istoty mycia zębów i ochrony ich przed szkodliwymi bakteriami. Informacje takie powinny być przekazane językiem prostym i zrozumiałym dla malucha. Dla dzieci we wczesnym okresie przedszkolnym ważny jest przykład ze strony dorosłych. Dziecko powinno obserwować rodziców szczotkujących zęby. Dobrze działa również element zabawy połączony z zabiegami higienicznymi, np. śpiewanie piosenki, wyrzucanie robaczków z buzi itp. Warto jednak pamiętać, że trzeba być konsekwentnym, aby utrwalić w dziecku prawidłowe nawyki higieniczne codziennego szczotkowania zębów rano i wieczorem. W tym okresie dzieci nabierają sprawności manualnej i mogą uczyć się techniki szczotkowania zębów. Ich rola w zabiegach higienicznych może być jednak tylko pomocnicza. Uważa się, że do piątego, a nawet szóstego roku życia dziecka rodzice powinni nadzorować i poprawiać wykonywane przez nie szczotkowanie. W tym czasie należy już regularnie przyprowadzać dziecko na wizytę do dentysty. Stomatolog poza kontrolą stanu uzębienia oceni także higienę jamy ustnej i jeśli potrzeba udzieli dziecku, a przede wszystkim rodzicom odpowiednich wskazówek, które pomogą lepiej zadbać o ząbki dziecka.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane są dwie techniki mycia zębów: najprostsza - metoda szorowania lub metoda ruchów okrężnych. Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Najpierw myje się zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich, w pierwszej metodzie szorując poziomymi prostymi ruchami, a w drugiej wykonując ruchy okrężne tak, jak przy rysowaniu kółek. Następnie, w obu metodach postępuje się tak samo — przy szeroko otwartych ustach szoruje się powierzchnie wewnętrzne zębów, wykonując ruchy wymiatania w kierunku od dziąsła, oddzielnie dla zębów górnych i dolnych. Na koniec szczotkuje się okrężnymi ruchami powierzchnie żujące zębów.

higiena zębów mlecznych

Dzieci powyżej piątego roku życia są wyraźnie sprawniejsze manualnie niż dzieci młodsze i chwytają szczotkę opierając kciuk o jej uchwyt. Dlatego powinna ona być nieco większa niż dla maluchów i mieć wyprofilowane wygodne oparcie dla kciuka. Dodatkowe elementy wzbogacające funkcje szczoteczki, np. powierzchnia do czyszczenia języka i policzków, nie tylko poprawiają jej skuteczność, ale też są atrakcją dla dzieci .Co pewien czas szczotkę należy wymienić na nową. Szczoteczka skutecznie spełnia swoją funkcję, gdy włosie jest proste i sprężyste oraz nie rozchyla się na końcach. Najmłodsze dzieci używają szczotki z powodzeniem przez 3-4 miesiące, starsze krócej 2-3 miesięcy.

Dzieci powyżej piątego roku życia można także uczyć już samodzielnego posługiwania się nicią dentystyczną. Używanie nici jest szczególnie ważne po wyrżnięciu się pierwszego trzonowca stałego (tzw. szóstki). Czyścimy nią przestrzeń pomiędzy szóstką a ostatnim zębem mlecznym.

Copyright ©