strona głównapersonelgalerialeczenie dzieciofertakontakt
leczenie dzieci

Leczenie dzieci

klub
małego
pacjenta
kolorowe
plomby
oglądanie
bajek
pierwsza
wizyta
w gabinecie
higiena
zębów
mlecznych
profilaktyka
higiena zębów mlecznych

Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne nie tylko dla stanu jego zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych. Około szóstego miesiąca życia dziecku wyżynają się pierwsze zęby mleczne, a około trzeciego roku życia dziecko ma już pełne uzębienie mleczne, natomiast piąty - szósty rok życia to początek wyżynania pierwszych zębów stałych. Kolejne 6 lat to okres uzębienia mieszanego, aż do całkowitej wymiany „mleczaków” na zęby stałe.

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego próchnica u małych dzieci postępuje bardzo szybko. Nie leczona prowadzi do ropnych powikłań, bólu, konieczności zażywania przez dziecko antybiotyków, przedwczesnego usuwania zębów, a w konsekwencji zaburzeń w wyżynaniu zębów stałych — co może prowadzić do problemów ze zgryzem.

Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest właściwa higiena jamy ustnej, a w szczególności szczotkowanie zębów oraz unikanie złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. W pierwszych latach życia dziecka kształtują się jego nawyki higieniczne i wyrabia umiejętność szczotkowania zębów. Im wcześniej nauczymy dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości. Pamiętać należy także o tym, że stosowanie smoczka-uspokajacza, dokarmianie, czy pojenie sokami lub słodzonymi herbatami dzieci w nocy powinno być bardzo ograniczone i we wczesnym okresie życia dziecka (18 - 24 miesiąc życia) powinno być wyeliminowane.

Dziecko 2-3 letnie powinno mieć także skontrolowane zęby w gabinecie dentystycznym. Podczas wizyty lekarz nie tylko sprawdzi stan jamy ustnej, ale udzieli także wskazówek dotyczących higieny i diety malucha.

Rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka zaleca się jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem, zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne używając szczoteczki, pamiętając, aby je umyć zarówno od strony warg, jak i języka.

Zabiegi higieniczne u maluchów należy wykonywać delikatnie, sprawnie i w miłej atmosferze. Powinny być jednak przeprowadzane regularnie tak, aby dziecko przyjęło je jako naturalne, codzienne czynności. Szczotkować zęby dziecku należy dwa razy dziennie lub przynajmniej raz dziennie po ostatnim wieczornym posiłku. Dzieciom rocznym możemy pozwolić na próby samodzielnego szczotkowania zębów bez użycia pasty, które trzeba jednak traktować jako zabawę i oswajanie z tą czynnością, a nie pełne umycie zębów. Dzieci w tym wieku powinny używać szczoteczki tylko pod opieką dorosłych.

higiena zębów mlecznych

Obecnie preferuje się wprowadzenie pasty z fluorem w wyższym stężeniu, nawet u dzieci po pierwszym roku życia, ponieważ dopiero taka pasta gwarantuje jego profilaktyczny wpływ na zęby, a przez to dodatkowo zabezpiecza delikatne ząbki dziecięce przed próchnicą. Jednak stosując pastę z fluorem u maluchów należy przestrzegać pewnych zasad: U dzieci, które nie potrafią płukać jamy ustnej, ilość pasty nie powinna być większa niż średnica 2-3 pęczków włosia szczoteczki. Pastę należy wetrzeć we włosie szczotki, aby dziecko jej nie połykało. Niektóre szczoteczki dziecięce mają specjalnie zaznaczony na włosiu obszar, pokazujący ilość pasty, która można nałożyć. Po szczotkowaniu należy zetrzeć z zębów dziecka resztki pasty wilgotnym gazikiem. [więcej]

Copyright ©